“Beteja 3”

SUPERLIGA E MESHKUJVE

25/04/2024
Dramë në kryeqytet, triumfon Trepça

Në një ndeshje dramatike, Trepça ka mundur Sigal Prishtinën me rezultat 85:86 (28:21, 20:19, 17:20, 20:26) dhe tani avancon në serinë gjysmëfinale 2:0. Për tu kualifikuar në finale i nevojitet edhe një fitore.

Bardhekaltrit e nisën ndeshjen më mirë, duke qenë gjatë gjithë çerekut të parë në epërsi dhe e fituan këtë pjesë 28:21, derisa në periudhën e dytë, prishtinasit kishin epërsi deri në dhjetë pikë, kurse pjesa e parë përfundoi 48:40.

Por, në pjesën e dytë u rikthyen mitrovicasit, duke ngushtuar epërsinë, derisa dramë u zhvillua në fund, kur Sigal Prishtina, dy minuta nga fundi po fitonte 85:81, por mitrovicasit në momentet vendimtare u treguan më të vëmendshëm dhe me pesë pikë radhazi e fituan ndeshjen 85:86, duke avancuar në serinë gjysmëfinale 2:0.

Skuadra që shënon tri fitore kualifikohet në finale.

Donte Clark shënoi 17 pikë e pesë asistime për vendasit, kurse te mysafirët u dallua Darnell Edge me 28 pikë, katër kërcime e tetë asistime.

24/04/2024
Alonzo Verge JR, ylli i Yllit

Alonzo Verge JR ka udhëhequr Golden Eagle Yllin në përballjen ndaj Pejës, duke e mbyllur ndeshjen me 52 pikë, nëntë kërcime e pesë asistime, derisa therandasit me shifrat 92:86 (20:17, 27:19, 23:24, 22:26).

Tani Ylli është 2:0 në serinë gjysmëfinale, derisa skuadra që shënon tri fitore kualifikohet në finale.

Therandasit e nisën ndeshjen për mrekulli, me një seri prej 14:4, megjithatë, kampionët u rikthyen dhe çereku i parë përfundoi 20:17. Mysafirët në periudhën e dytë kaluan në epërsi 21:23 dhe më pas u zhvillua lojë e barabartë, por me kalimin e minutave vendasit u shkëputën deri në 12 pikë, 47:35.

Perioda e tretë ishte e baraspeshuar, 23:24, derisa rezultati pas 30 minutash ishte 70:60. Në dhjetë minutat e fundit, pejanët afruan rezultatin në 89:86, por pa mundur të bëjnë më shumë dhe Ylli e fitoi ndeshjen me rezultat 92:86.

Bindshëm më i miri te vendasit ishte Alonzo Verge JR me 52 pikë, nëntë kërcime e pesë asistime, derisa te mysafirët u dalluan Kwame Vaughn me 18 pikë e pesë asistime, Deandre Davis me 13 pikë e shtatë kërcime dhe Justin Davis me 14 pikë e nëntë kërcime.

23/04/2024
Përballjet e dyta

Mesjava do të sjellë përballjet e dyta gjysmëfinale të “Play-offit” në Prince Caffe Superligë.

Gara e sa vjen bëhet më interesante dhe vendimtare, ku katër skuadra luftojnë për titullin e kampionit.

Golden Eagle Ylli-Peja është sfida që zhvillohet të mërkurën mbrëma. Therandasit fituan ndeshjen e parë si mysafirë 84:87, në një takim me kthesa dhe tani Ylli acancon në serinë gjysmëfinale 1:0. Vendasit synojnë të ngritin epërsinë në 2:0 dhe të afrohen më shumë drejt finales, kurse kampionët të barazojnë serinë në 1:1 dhe të rikthejnë epërsinë e terrenit vendas.

Dueli tjetër zhvillohet të enjten mes Sigal Prishtinës dhe Trepçës. Duelin e parë e fituan mitrovicasit 87:81 dhe synojnë fitoren e dytë radhazi në gjysmëfinale, kurse prishtinasit synojnë të barazojnë serinë në 1:1.

Skuadrat që shënojnë tri fitore do të kualifikohen në finale, derisa për tu shpallur kampionë nevojiten po ashtu tri fitore.