Supported by:
General Sponsor:
Golden Sponsors:
Silver Sponsors:
Automotive Sponsor of Kosovo Basketball Federation:
Youth Basketball supporters:
Supported by:
General Sponsor:
Golden Sponsors:
Silver Sponsors:
Automotive Sponsor of Kosovo Basketball Federation:
Youth Basketball supporters:

Lajmet e fundit

28/09/2023
Nënshkruhet marrëveshja për Superkupën e Femrave

FBK

Të enjten (sot) është nënshkruar marrëveshja mes Federatës së Basketbollit të Kosovës dhe KBF Bashkimit për organizimin e Superkupës së Femrave.

Marrëveshja është nënshkruar nga Menaxheri i Përfaqësueseve të Kosovës, Adriatik Rraci dhe Përfaqësuesi i Klubit të Bashkimit femra, Rrahman Përteshi.

Rraci ka ofruar përkrahjen nga FBK për këtë organizim që të shkojë si është më së miri, ndërsa Përteshi ka premtuar se do të bëjnë çmos, që edhe ky organizim në Prizren të jetë në nivelin më të lartë të mundshëm.

Si Rraci, ashtu edhe Përteshi, kanë bërë thirrje për tifozët që të vijnë në numër sa më të madh për të përkrahur klubet e tyre dhe basketbollin e femrave.

Superkupa e Kosovës në basketboll te femrat do të mbahet më 3-4 Tetor në palestrën “Sezai Surroi” në Prizren. Në këtë garë do të luajnë Prishtina me Penzën dhe Bashkimi me Trepçën.

Finalja do të zhvillohet të mërkurën nga ora 17:00. Ndeshjet do të transmetohen në Art Motion dhe Kujtesa.

Orari

Ndeshjet gjysmëfinale

3 Tetor-E martë

14:00 Prishtina - Penza

17:00 Bashkimi - Trepça

4 Tetor-E mërkurë

17:00 Ndeshja  FINALE

28/09/2023
Sonte fillon Liga e Parë e Meshkujve

LIGA E PARË E MESHKUJVE

Liga e Parë e Meshkujve do të ‘hidhet në aksion’ sonte. Takimi i parë do të jetë ndërmjet Vushtrrisë dhe New Basket. Të dy skuadrat hyjnë me ambicie të qarta në këtë edicion dhe synojnë të nisin kampionatin me fitore.

Të premten do të zhvillohen dy ndeshjet tjera, ku do të përballen Bora me Kerasan-in dhe Borea me Gjakovën e Re.

Takimi ndërmjet AS Prishtinës dhe Dritës do të zhvillohet më vonë.

Kosovari nga Bardhi i Madh do të pushon këtë xhiro.

Në këtë edicion garojnë nëntë skuadra, ku do të zhvillohen 27 xhiro, dhe më pas faza e “Play-off”-it për të hyrë në Superligë, përkatësisht “Play-out” për të mbetur në Ligën e Parë.

Java 1-Liga e Parë e Meshkujve

E enjte

19:00 Vushtrria - NEW Basket

E premte

19:00 Bora - Kerasan

19:00 Borea - Gjakova e Re

AS Prishtina - Drita (kjo ndeshje zhvillohet më vonë)

27/09/2023
Etna Rexhepi falënderon FBK-në, flet edhe për synimet

FBK

Një nga basketbollistet më të talentuara dhe me të ardhme të ndritur është Etna Rexhepi.

Ajo së fundi ishte pjesë e Kampit Basketball Without Borders në Wroclaw të Polonisë. Ky kamp elitar ishte për zhvillimin e shkathtësive individuale të lojtareve të talentuara të regjionit.

Basketbollistja e grupmoshave të reja është pritur në Federatën e Basketbollit të Kosovës (FBK) nga Drejtori Teknik, Arben Krasniqi dhe Menaxheri i Përfaqësueseve të Kosovës, Adriatik Rraci.

Krasniqi dhe Rraci i kanë ofruar përkrahje, duke konfirmuar mbështetjen nga FBK për të dhe zhvillimin e saj. Gjatë takimit kanë biseduar për përvojën e saj në Kamp dhe ecurinë për të ardhmen.

“Basketball Without Borders Europe 2023 ka qenë shumë i rëndësishëm për mua dhe të ardhmen time. Dua të falënderoj FBK-në për pjesëmarrjen në këtë kamp, ku shpresoj se do të më ndihmoj shumë. Ka qenë një përvojë shumë e mirë për mua dhe FBK më ka qëndruar pranë”, është shprehur Rexhepi për faqen zyrtare të FBK-së.

Ajo fitoi çmimin Sportsmanship Award në këtë Kamp. “Ky çmim ishte shumë i rëndësishëm për mua dhe ishte në përgjithësi. Do të thotë për angazhimin e treguar, sjelljen, gjithçka”, shtoi tutje 16 vjeçarja.

Kjo ishte hera e parë që një basketbolliste nga Kosova ftohet në një kamp të tillë.

Etna është basketbolliste e grupmoshave të Kosovës, ndërsa ka përfaqësuar Kosovën edhe në FIBA Europe Cup 3x3.

“Është ndjenjë e veçantë të luash Kosovën dhe të përfaqësosh shtetin tënd në garat ndërkombëtare. Synimi im është sigurisht që në të ardhmen të luaj për Kosovën A. Sa i përket klubeve, shpresoj se do të luaj në një ligë të fortë evropiane, por pse jo edhe WNBA, pasi mendoj se me punë mund të arrish gjithçka në jetë”, shtoi tutje Etna Rexhepi.

Etna po ashtu është njëra nga katër basketbollistet si “Shpresë Olimpike 2023”, që jepet nga Komiteti Olimpik i Kosovës.

26/09/2023
Orari i Ligës së Parë të Meshkujve

LIGA E PARË E MESHKUJVE

Në zyrat e Federatës së Basketbollit të Kosovës (FBK) është hedhur shorti për edicionin 2023-24 të Ligës së Parë të Meshkujve.

Në këtë edicion garojnë nëntë skuadra, ku do të zhvillohen 27 xhiro, dhe më pas faza e “Play-off”-it, përkatësisht “Play-out”.

Tashmë janë përcaktuar 18 xhirot që do të zhvillohen dhe më pas në bazë të renditjes, do të zhvillohen edhe nëntë xhiro të tjera dhe përfundimtare.

Në xhiron e parë do të ndeshen AS Prishtina me Dritën, kurse Vushtrria do të ndeshet me New Basket.

Bora do të përballet me Kerasan-in, kurse Borea me Gjakovën e Re.

Orari-Liga e Parë e Meshkujve

 

XHIRO  I    28/29.09.2023 

AS Prishtina vs Drita

Vushtrria vs NEW Basket

Bora vs Kerasan

Borea vs Gjakova e Re

XHIRO II     05/06.10.2023  

Kerasan vs Borea

NEW Basket vs Bora

Drita vs Vushtrria

Kosovari vs AS Prishtina

XHIRO III       12/13.10.2023  

Bora vs Drita

Vushtrria vs Kosovari

Borea vs NEW Basket

Gjakova e Re vs Kerasan

XHIRO IV       19/20.10.2023  

NEW Basket vs Gjakova e Re

Drita vs Borea

Kosovari vs Bora

AS Prishtina vs Vushtrria

XHIRO V      26/27.10.2023    

Bora vs AS Prishtina

Borea vs Kosovari

Gjakova e Re vs Drita

Kerasan vs NEW Basket  

XHIRO VI    30/31.10.2023  

Drita vs Kerasan

Kosovari vs Gjakova e Re

AS Prishtina vs Borea

Vushtrria vs Bora         

XHIRO VII   02/03.11.2023   

Borea vs Vushtrria

Gjakova e Re vs AS Prishtina

Keasan vs Kosovari

NEW Basket vs Drita

XHIRO VIII     09/10.11.2023  

Kosovari vs NEW Basket

AS Prishtina vs Kerasan

Vushtrria vs Gjakova e Re

Bora vs Borea

XHIRO IX  16/17.11.2023  

Gjakova e Re vs Bora

Kerasan vs Vushtrria

NEW Basket vs AS Prishtina

Drita vs Kosovari         

XHIRO X   20/21.11.2013

Drita vs AS Prishtina

NEW Basket vs Vushtrria

Kerasan vs Bora

Gjakova e Re vs Borea

XHIRO XI    23/24.11.2023  

Borea vs Kerasan 

Bora vs NEW Basket 

Vushtrria vs Drita 

AS Prishtina vs Kosovari

XHIRO XII  30/01.12.2023  

Drita vs Bora 

Kosovari vs Vushtrria

NEW Basket vs Borea

Kerasan vs Gjakova e Re

XHIRO XIII      07/08.12.2023  

Gjakova e Re vs NEW Basket

Borea vs Drita

Bora vs Kosovari

Vushtrria vs AS Prishtina

XHIRO XIV    14/15.12.2023

AS Prishtina vs Bora

Kosovari vs Borea

Drita vs Gjakova e Re

NEW Basket vs Kerasan

XHIRO XV   15/16.01.2024  

Kerasan vs Drita

Gjakova e Re vs Kosovari

Borea vs AS Prishtina

Bora vs Vushtrria       

XHIRO XVI     18/19.01.2024   

Vushtrria vs Borea

AS Prishtina vs Gjakova e Re

Kosovari vs Kerasan

Drita vs NEW Basket

XHIRO    XVII   25/26.01.2024  

NEW Basket vs Kosovari 

Kerasan vs AS Prishtina

Gjakova e Re vs Vushtrria

Borea vs Bora

XHIRO XVIII   29/30.01.2024   

Bora vs Gjakova e Re

Vushtrria vs Kerasan

AS Prishtina vs NEW Basket

Kosovari vs Drita

XHIRO XIX      01/02.02.2024   

XHIRO XX    05/06.02.2024   

XHIRO XXI     08/09.02.2024   

XHIRO XXII     22/23.02.2024   

XHIRO XXIII    26/27.02.2024   

XHIRO XXIV   29/01.03.2024  

XHIRO XXV     07/08.03.2024   

XHIRO XXVI   11/12.03.2024  

XHIRO XXVII   14/15.03.2024 

34

Lojë

6

Fitore

28

Humbje

Highlights

Statistikat e lojtarëve për xhiron e 1 në Prince Caffe Superliga

# Lojtari Minutat e luajtura Pikët e shënuara Kërcime Asistime Indeksi
1 Erik Copes 37.35 25 14 0 32
2 Drilon Hajrizi 26.32 20 9 5 29
3 Amin Hot 19.52 18 4 4 25
4 Nick Ward 30.12 25 8 1 24
5 Beck Terwell 28.8 20 6 1 23
Statistics powered by Genius Sports

Na ndiqni në rrjetet tona sociale