Supported by:
General Sponsor:
Golden Sponsors:
Silver Sponsors:
Automotive Sponsor of Kosovo Basketball Federation:
Youth Basketball supporters:
Supported by:
General Sponsor:
Golden Sponsors:
Silver Sponsors:
Automotive Sponsor of Kosovo Basketball Federation:
Youth Basketball supporters:

Lajmet e fundit

27/05/2024
Logo e FIBA 3x3 Europe Cup Qualifier

FBK

Federata e Basketbollit e Kosovës ju prezanton me identitetin e FIBA 3x3 Europe Cup Qualifier që do të mbahet në Prishtinë më 08/09 qershor!

Duke u thirrur në veçantinë dhe historinë e vendit tonë, identiteti i FIBA 3x3 Europe Cup Qualifier është krijuar duke u frymëzuar nga horizonti i kryeqytetit, ku edhe do të mbahet gara. 

Përshkrimi i horizontit të Prishtinës për Kualifikimet e Kupës Evropiane në disiplinën 3x3 përfshin tri elemente të dallueshme që përfaqësojnë qytetin. Në ballë është Pallati i Rinisë dhe Sporteve, i cili shërben si vend qendror për aktivitetet sportive në të kaluarën dhe të tashmen. Tutje, janë përfshi objektet e Bibliotekës Kombëtare dhe Radio Televizionit si objekte identifikuese të kryeqytetit.  

Ilustrimi është plotësuar me siluetat e lojtarëve (femra/meshkuj) të cilët krijojnë lëvizje që shkrihen në horizont duke përcjellur sinergjinë dhe dinamikën që basketbolli përçon.

Ndërkaq, paleta e zgjedhur e ngjyrave përmban nuanca të gjalla të portokallisë dhe vjollcës. Ku portokallia simbolizon motivim, pozitivitet dhe entuziazëm; dhe e vjollca simbolizon fuqi, krenari dhe kreativitet.

Federata e Basketbollit të Kosovës ka kënaqësinë e veçantë të jetë nikoqire e 5 garave bashkë me FIBA dhe FIBA 3x3 që po vijnë në Kosovë për ta elektrizuar kryeqytetin dhe për të ofruar emocione të papara për publikun tonë.

https://www.facebook.com/kosovobasketballfederation/videos/858738646294335

27/05/2024
Edicioni dramatik i Prince Caffe Superligës

SUPERLIGA E MESHKUJVE

Ky edicion përfundoi me dramë mes Trepçës dhe Golden Eagle Yllit, 67:66, duke u përmbyllur ashtu si nisi.

Pothuajse gjatë tërë kampionatit u zhvilluan ndeshje interesante e me dramë, derisa interesimi ishte i madh.

Trepça, u shpall kampione, derisa përfundoi edicionin me katër trofe, titullin e kampionit, Kupën e Kosovës, Superkupën e Kosovës dhe Ligën Unike, për herë të parë në histori të klubit mitrovicas, që rikthye titullin për herë të parë pas vitit 2012.

‘Xehetarët’ përfunduan në vendin e parë në garat e rregullta me 25 fitore e tri humbje, kurse në gjysmëfinale mposhtën Sigal Prishtinën 3:0, derisa në finale Golden Eagle Yllin 3:2.

Ndërkohë, therandasit në çerekfinale të “Play-off”-it eliminuan Bashkimin 2:0 dhe Pejën 3:2.

Peja dhe Golden Eagle Ylli përfunduan kampionatin me 19 fitore e nëntë humbje, por pejanët ishin më të mirë në ndeshjet direkte dhe përfunduan në vendin e dytë, duke u kualifikuar direkt në gjysmëfinale.

Sigal Prishtina u rendit e katërt me 16 fitore e 12 humbje, kurse i pesti Vëllaznimi me 13 fitore e 15 humbje. Në çerekfinale bardhekaltrit fituan 2:1 në “Play-off”.

Bashkimi u rendit i gjashti me 11 fitore e 17 humbje, ku në çerekfinale u mposht nga Golden Eagle Ylli 2:0.

Skuadra tjetër prizrenase, Proton Cable Prizreni u rendit e shtata për të luajtur në “Play-out”, duke u ndeshur me Neë Basket dhe në dy përballjet fitoi, ku sërish në edicionin e ardhshëm do të jetë pjesë e garave të elitës.

Në garat e rregullta, Istogu u rendit i fundit, me një fitore e 27 humbje, ku fitoren e vetme e kishte ndaj Bashkimit.

Edicionin e ardhshëm, pjesë e garave të elitës do të jetë Bora, që përfundoi Ligën e Parë pa asnjë humbje.

25/05/2024
Faleminderit për një super edicion në Prince Caffe Superligë

SUPERLIGA E MESHKUJVE

Rrugëtimi të gjatë të një edicioni të jashtëzakonshëm i erdhi fundi të enjten mbrëma me super finalen mes Trepçës dhe Golden Eagle Yllit.

Ashtu si ishte tërë edicioni me dramë e sfida të jashtëzakonshme, ashtu ndodhi edhe në ndeshjen e fundit, ku kampioni u vendos me një pikë dallim (67:66 për Trepçën) dhe në një atmosferë të jashtëzakonshme.

Federata e Basketbollit e Kosovës i falënderon të gjithë kontribuuesit dhe pjesëmarrësit në një edicion të jashtëzakonshëm.

Falënderojmë Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit (MKRS), që gjithmonë qëndron afër nesh në garat që i kemi dhe që gjithmonë ndihmon në projektet e basketbollit, duke dhënë përkrahje të fuqishme.

Falënderojmë Sponsorin Gjeneral, Bankën TEB, për përkrahje të jashtëzakonshme në basketbollin e Kosovës.

Falënderim i veçantë shkon për partnerët medial, Art Motion dhe Kujtesa për transmetimin profesional të ndeshjeve dhe që bukuritë e basketbollit i solli në shtëpitë e juaja.

Po ashtu, FBK, falënderon edhe Albi Mall, Automita-n, Tregtia/Tre Pharm, Vitaminka dhe Ujë Rugove për ndihmën e tyre në këtë edicion të jashtëzakonshëm në basketbollin e Kosovës.

FBK falënderon nga zemra të gjitha Grupet e Interesit, në njërin nga edicionet më interesante në basketboll dhe që mbushi palestrat me tifozë.

Falënderim i madh për të gjitha klubet pjesëmarrëse, tifozët, lojtarët, trajnerët dhe të gjithë ata që punojnë për të mirën e basketbollit, e numri i tyre pa dyshim që është i madh.

Ju falënderojmë për një super edicion dhe mezi presim fillimin e edicionit të ri!

23/05/2024
Trepça, kampione e Kosovës

SUPERLIGA E MESHKUJVE

Trepça është shpallur kampione e Kosovës. Në një super ndeshje dhe në një super kampion, mitrovicasit triumfuan 67:66 (10:16, 20:14, 7:11, 30:25).

Me këtë përfundoi ky edicion që ishte i jashtëzakonshëm, derisa finalja e pestë u zhvillua në një super atmosferë në Mitrovicë.

Mysafirët e nisën ndeshjen më mirë, duke fituar çerekun e parë 10:16, por vendasit u kundërpërgjigjën shpejt, ku pjesa e parë përfundoi 30:30.

Përballje shumë interesante u zhvillua në pjesën e dytë, ku asnjëra skuadër nuk arrinte të shkëputej dhe të dyja luftuan deri në fund për fitore, por Trepça triumfoi 67:66, për tu shpallur kampione e Kosovës për herë të pestë dhe për herë të parë nga viti 2012.

MVP është shpallur Darnell Edge, i cili e përfundoi ndeshjen me 15 pikë, pesë kërcime e gjashtë asistime, dhe ishte njëri nga lojtarët më të mirë të mitrovicasve këtë edicion. Çmimi MVP iu dorëzua nga Sekretarja e Përgjithshme e FBK-së, Elvira Dushku.

Kupën kapitenit të Trepçës, Valdrin Haxhiu ia dorëzuan Kryetari i FBK-së, Arben Fetahu dhe zëvendësministrja e Ministrisë së Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Daulina Osmani.

40

Lojë

9

Fitore

31

Humbje

Highlights

Statistikat e lojtarëve për xhiron e 28 në Prince Caffe Superliga

# Lojtari Minutat e luajtura Pikët e shënuara Kërcime Asistime Indeksi
1 Arian Azemi 40 41 9 7 46
2 Isaiah Kelly 28.98 29 16 3 33
3 Urim Zenelaj 18.58 12 11 3 24
4 Jalen Ray 33.08 21 5 5 22
5 Jordan Dallas 25.61 16 6 1 19
Statistics powered by Genius Sports

Na ndiqni në rrjetet tona sociale